Triathlon w Polsce | Zawody | Trening i Wiadomości z Polski i Świata

NewsyZawody

Puchar Świata w Triathlonie Chile 2023: Triumf Gwen Jorgensen

Triumf Gwen Jorgensen
Triumf Gwen Jorgensen – Puchar Świata Chile 2023 / fot. World Triathlon

Puchar Świata w triathlonie, finałowe zawody w 2023 w Chile wygrała Gwen Jorgensen. Jorgensen zdobyła czwarte złoto sezonu. Gina Sereno otrzymała srebro, a Vicky Holland z Wielkiej Brytanii zakończyła sezon brązem. Pierwsze dwie zawodniczki na mecie – Katie Zaferes (USA) i Teresa Zimovjanova (CZE) wraz z dwoma innymi sportowcami zostały zdyskwalifikowane za błędny bieg​​.

Ostatni Puchar Świata sezonu

Na plaży El Sol w Viña del Mar w Chile, 42 zawodniczki ustawiły się do ostatniego Pucharu Świata sezonu, który zapewniał ostatnie punkty kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich​​.

Chłodny poranek i zacięta rywalizacja

Poranek był chłodny, woda zimna i niespokojna. Na czele znalazły się Djenyfer Arnold (Brazylia) i Vicky Holland (Wielka Brytania), wyprzedzając inne znakomite pływaczki, takie jak Mathilde Gaultier (Francja) czy Katie Zaferes (USA), walczące o poprawę swoich pozycji w rankingu​​.

Walka o pozycję i problemy z przejściem

Arnold i Holland pokonały fale wracając na plażę. Holland miała trudności z przebraniem się podczas pierwszego przejścia, z powodu zbyt zimnych rąk. W międzyczasie Zaferes zaliczyła błyskawiczne przejście i wyszła na prowadzenie​​.

Kluczowy moment na trasie rowerowej

Pierwszy kilometr trasy rowerowej był kluczowy. Pięć zawodniczek (Zaferes, Arnold, Gaultier, Zimovjanova, Anna Godoy Contreras z Hiszpanii) mocno naciskało na podjeździe. Grupa pościgowa, prowadzona przez Holland, Jorgensen i Sereno, starała się zorganizować za nimi​​.

Przez całe 20 km trasy rowerowej, czołowa piątka utrzymywała przewagę nad grupą pościgową. Przewaga grupy wahała się między 15 a 30 sekundami. Na drugim przejściu, do biegu, Gaultier była najszybsza, ustawiając tempo, ścigana przez Zimovjanovą i Godoy. Zaferes, pomimo problemów z butami, nadrobiła stratę.

Wyniki: Elite Women