Triathlon

Triathlon w Polsce | Zawody | Trening i Wiadomości z Polski i Świata

NewsyZawody

Sztafeta Mieszana Paryż 2023: Niemcy triumfują

Sztafeta Mieszana Triathlon Paryż 2023
Sztafeta Mieszana Triathlon Paryż 2023

Niemcy odnieśli spektakularne zwycięstwo w sztafecie mieszanej podczas próbnego wydarzenia olimpijskiego w triathlonie w Paryżu. Laura Lindemann wygrała z Beth Potter w emocjonującym finiszu w stolicy Francji. Faworyci i gospodarze, drużyna Francji, stracili prowadzenie w końcowych etapach wyścigu.

Duathlon Zamiast Triathlonu w Sztafecie Mieszanej

Przed rozpoczęciem wyścigu ogłoszono, że format zostanie zmieniony na duathlon. Powodem problemy z jakością wody w Sekwanie, o których pisaliśmy przed zawodami w Paryżu. Zawodnicy musieli pokonać dystans 900m biegu, 5,8km jazdy na rowerze i 1,8km biegu.

Sztafeta Mieszana w Paryżu: 4 Etapy

W pierwszej części wyścigu większość z 22 drużyn była blisko siebie.

Podczas pierwszego okrążenia biegu, dwudziestu mężczyzn utrzymywało się razem w jednej grupie. Jedynie reprezentant Meksyku odstawał od reszty. Hiszpan, Roberto Sanchez Mantecon, był najszybszy w przejściu do jazdy na rowerze. Za nim, z opóźnieniem 3 sekund, znalazł się Francuz Dorian Coninx. A za nim, z opóźnieniem 7 sekund, Tayler Reid reprezentujący Nową Zelandię. Jednakże to Francuz szybko wysunął się na prowadzenie. W dobrze ustawionej grupie za nim znaleźli się: Miguel Hidalgo z Brazylii, Barclay Izzard z Wielkiej Brytanii, Tyler Mislawchuk z Kanady oraz Gabor Faldum z Węgier.

Gdy zawodnicy wrócili do biegu, Coninx wydawał się kontrolować sytuację aż do końcowych etapów. Wtedy to Hidalgo wyprzedził go z impetem, przekazując pałeczkę Djenyfer Arnold jako pierwszy i rozpoczynając drugą część wyścigu dla Brazylii z korzystną przewagą. Za nim, specjalista od duathlonu z Belgii, Arnaud Mengal, dołączył do drużyny “Hammers”, umieszczając się tuż przed Izzardem i drużyną Wielkiej Brytanii.

W drugiej części Cassandre Beaugrand z Francji zyskała przewagę nad resztą stawki.

Przewaga Arnolda zniknęła w mgnieniu oka. Beaugrand szybko wbiegła na krótką rampę strefy przekazania i wysunęła się na prowadzenie na trasie. Jolien Vermeylen ścigała ją dla Belgii w towarzystwie Zsanett Kuttor-Bragmayer z Węgier. Lisa Tertsch próbowała nadrobić straty dla Niemiec, podczas gdy Taylor Spivey (USA) i Nicole Van Der Kaay (NZL) były w tym momencie daleko w tyle.

Francuska gwiazda była na rowerze 10 sekund przed Tertsch i Kate Waugh z Wielkiej Brytanii po tym, jak obie zawodniczki ukończyły mocne okrążenie. Nowa Zelandia straciła 25 sekund, USA 30 sekund, a Norwegia 45 sekund. Beaugrand zwolniła na rowerze, gdy została dogoniona, a na czele utworzyła się pięcioosobowa grupa. Jednak ulubienica kibiców ponownie przyspieszyła w biegu, uzyskując kolejne 12 sekund przewagi nad Jolien Vermeylen. Bragmayer również zbliżała się, a cała piątka razem rozpoczęła drugie okrążenie na rowerze.

Na koniec tego biegu Beaugrand miała 12 sekund przewagi nad Tertsch. Waugh przekazała pałeczkę Yee z opóźnieniem 27 sekund. Jednak to Jelle Geens i Jonas Schomburg razem rozpoczęli swój pierwszy bieg, ścigając Francję.

W trzeciej części Léo Bergere z Francji powiększył przewagę drużyny nad resztą zawodników.

Mistrz świata, Leo Bergere, jako pierwszy wybiegł na ulice Paryża. Geens (BEL) szybko znalazł swój rytm i z każdym krokiem zaciskał się na czele. Na koniec tego pierwszego okrążenia Belgowie byli zaledwie 7 sekund za czołówką, Schomburg miał teraz 14 sekund straty, a Alex Yee i drużyna Wielkiej Brytanii wciąż tracili 25 sekund do Bergere.

Jeśli w tym momencie wydawało się, że Portugalia, Brazylia i Australia są poza rywalizacją, Vasco Vilaca miał inne plany. Ukończył najszybszy odcinek, aż o 20 sekund szybciej, przyciągając Portugalię z powrotem do rywalizacji. Jacob Birtwhistle reprezentujący Australię oraz Richard Murray dla Holandii również radzili sobie dobrze. Noga Vilaca była szybsza o 30 sekund niż Bergere’a, co sprawiło, że różnice w polu zaczęły się zmniejszać.

W czwartej i ostatniej części to Lindemann przekroczyła linię mety jako pierwsza, przynosząc Niemcom zwycięstwo.

Emma Lombardi rozpoczęła decydujący, końcowy etap dla Francji z przewagą 8 sekund nad Claire Michel reprezentującą Belgię. W tym momencie pięcioro zawodników ścigało się razem, tracąc do czołówki 30 sekund. Byli to: Lindemann z Niemiec, Marta Kropko z Węgier, Melanie Santos z Portugalii oraz Potter z Wielkiej Brytanii.

Podobnie jak Lombardi na czele, Michel musiała samodzielnie pokonać dwie pętle rowerowe, podczas gdy Lindemann i Potter zbliżały się do niej. Kiedy zabrzmiał dzwonek, przewaga nad Belgijską zawodniczką wynosiła 15 sekund. Pozostali uczestnicy nie byli w stanie znacząco zmniejszyć tej różnicy. W miarę zbliżania się do końcowej zmiany, Lombardi zaczęła odczuwać presję, a pozostali zawodnicy byli już tylko 17 sekund za nią.

Ta przewaga zmniejszyła się do mniej niż pięciu sekund po pierwszym z dwóch okrążeń biegu. W końcowym kilometrze nieuniknione stało się faktem. Potter wyprzedziła Lombardi, podobnie jak Lindemann, i nagle rozpoczęła się rywalizacja o złoto między Niemcami a Wielką Brytanią.

Ramię w ramię na niebieskim dywanie to Lindemann miała w sobie wystarczająco dużo energii, by przyspieszyć i jako pierwsza przekroczyć linię mety, zdobywając złoto. Indywidualna mistrzyni, Potter, zdobyła dla Wielkiej Brytanii srebro. Michel wyprzedziła Lombardi tuż przed metą, zdobywając dla Belgii wspaniały brąz. Francuzi w zawodach u siebie zajęli 4. miejsce.

Sztafeta Mieszana Paryż 2023: Wyniki TOP 5

  • Niemcy – 1:12:18
  • Wielka Brytania – 1:12:19
  • Belgia – 1:12:36
  • Francja – 1:12:40
  • Portugalia – 1:12:41

Wygrana Niemiec to spore zakoczenie. Faworyci i Gospodarze uplasowali się tuż za podium. Najlepsi w indywidualnych startach Brytyjczycy zdobyli srebro. Brąz przydał Belgii dzięki świetnemu finiszowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *