Triathlon

Triathlon w Polsce | Zawody | Trening i Wiadomości z Polski i Świata

NewsyZawody

Igrzyska Wspólnoty Narodów 2026: problemy z organizacją

Igrzyska Wspólnoty Narodów 2026
Igrzyska Wspólnoty Narodów fot: Getty Images

Igrzyska Wspólnoty Narodów 2026 stoją na krawędzi niepewności. Australijski stan Victoria niespodziewanie wycofał się z roli gospodarza. Premier stanu Victoria, Daniel Andrews, ogłosił tę szokującą decyzję na konferencji prasowej we wtorek.

Wspólnota Narodów: Czym jest?

Wspólnota Narodów, czyli Commonwealth, to międzynarodowa organizacja. Składa się z 54 krajów, które kiedyś były terytoriami brytyjskimi. Założono ją w 1949 roku. Jej członkowie to kraje, które odzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii. Zdecydowały się one jednak na utrzymanie symbolicznych i praktycznych powiązań. Wspólnota Narodów ma na celu wspieranie współpracy między państwami członkowskimi. Promuje demokrację, prawa człowieka, dobrą administrację, pokój i zrównoważony rozwój. Co cztery lata organizuje Igrzyska Wspólnoty Narodów. To międzynarodowe wydarzenie sportowe gromadzi sportowców z krajów członkowskich.

Powód rezygnacji

Andrews wyjaśnił, że rezygnacja wynika z rosnących kosztów budżetowych. Powiedział: “W zeszłym roku władze Igrzysk Wspólnoty Narodów poprosiły nas o pomoc w organizacji Igrzysk Wspólnoty Narodów 2026. Jako stan byliśmy gotowi pomóc, ale nie za wszelką cenę. Podejmowałem wiele trudnych decyzji na tym stanowisku, ta nie była jedną z nich.”

Igrzyska Wspólnoty Narodów: Reakcja Federacji

Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów (CGF) nazwała decyzję “ogromnie rozczarowującą”. Podkreśliła, że jest “zaangażowana w znalezienie rozwiązania”. W oświadczeniu dodała: “Rozczarowuje nas, że dostaliśmy tylko osiem godzin powiadomienia. Nie rozważono możliwości omówienia sytuacji, aby wspólnie znaleźć rozwiązania”.

Triathlon na Igrzyskach

Triathlon miał ważną rolę na ostatnich Igrzyskach Wspólnoty Narodów. Szczególnie widać to było w Birmingham w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku. Sport ten miał doskonałą okazję do pokazania się. Wręczono pierwsze medale Igrzysk niektórym z największych nazwisk w triathlonie po emocjonujących wyścigach.

Najlepiej odwiedzane Igrzyska do tej pory

Birmingham nie było pierwotnym gospodarzem. Dołączyło po tym, jak południowoafrykańskie miasto Durban straciło prawa do organizacji. Mimo to miejsce w Midlands otrzymało szerokie uznanie za swoją organizację. Było to najlepiej odwiedzane Igrzyska Wspólnoty Narodów w historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *