Triathlon

Triathlon w Polsce | Zawody | Trening i Wiadomości z Polski i Świata

NewsyZawody

Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3 Dominacja Niemiec

Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3 Lahti / Rico Bogen

W niesamowitym wyścigu, Niemiec Rico Bogen zdobył zwycięstwo w Mistrzostwach Świata IRONMAN 70.3 2023, prowadząc niemieckie podium, z Frederikiem Funkiem i Janem Stratmannem na drugim i trzecim miejscu.

Mistrzostwa Świata IRONMAN 70.3 2023 były trudnym dniem dla faworytów. Jason West, Amerykanin, który w tym roku zdobył świat średniego dystansu, wycofał się z powodu choroby przed startem. Wielu innych sportowców, w tym zeszłoroczny zwycięzca Kristian Blummenfelt, zmagało się również z chorobą, która najwyraźniej pojawiła się podczas PTO Tour Asian Open w Singapurze. Lionel Sanders został zdyskwalifikowany nieprawidłowe zachowanie podczas jady rowerem.

Mimo to młodsze pokolenie zawodników średniego dystansu dało się poznać. Silna grupa europejskich sportowców korzystających z okazji do rywalizacji bliżej domu. W szczególności dominująca niemiecka obecność na czele wyścigu zdobyła ogromne wsparcie od fińskiej publiczności.

Pływanie: Nieschlag prowadzi

Z wody jako pierwszy wyszedł Justus Nieschlag, który wcześniej w tym roku triumfował w IRONMAN 70.3 Lanzarote po dramatycznym finiszu. Niemiecki olimpijczyk wyznaczył tempo z imponującym czasem 22:43. Tuż za nim, w odstępie 30 sekund, znalazło się 18 mężczyzn, w tym Amerykanie Ben Kanute i Marc Dubrick. Kolejnych ośmiu zawodników znalazło się w odległości minuty od lidera, co oznaczało, że ponad 20 zawodników wchodziło do strefy zmiany niemalże jednocześnie. Australijczycy Steve McKenna i Charlie Quin byli na obrzeżach grupy prowadzącej, podobnie jak Brytyjczyk James Teagle i faworyt przed wyścigiem, Blummenfelt.

Rower: Funk i Margirier rozrywają stawkę

Na trasie rowerowej dziesięcioosobowa grupa zaczęła dyktować tempo, próbując oderwać się od reszty stawki. Francuz Mathis Margirier i Funk byli siłami napędowymi na czele wyścigu. Do 27 km grupa ta została zredukowana do siedmiu zawodników, w skład której wchodzili Bogen, Nieschlag, Funk, Margirier, Brytyjczyk Joshua Lewis oraz Niemcy Maximilian Sperl i Stratmann.

W miarę postępów wyścigu jeden z faworytów, Kanute, miał trudności z utrzymaniem tempa. W połowie dystansu utworzyła się duża grupa ścigająca z dwuminutową stratą, z Longiem i Sandersem na czele, a obok nich Blummenfelt, Dubrick, Teagle i inni. Po odpadnięciu Sperla, czołówka zaczęła powiększać przewagę nad grupą ścigającą.

W drugiej grupie, ubiegłoroczny mistrz i wicemistrz, Blummenfelt i Kanute, mieli trudności i tracili pozycje, podczas gdy Long, Sanders i Thor Bendix Madsen robili większość pracy, ale tracili do liderów aż 2:50. Gdy do końca trasy rowerowej pozostało mniej niż jedna czwarta, Sanders został ukarany za naruszenie przepisów, co znacznie osłabiło grupę ścigającą. Funk i Margirier osiągnęli czas 1:55 na rowerze, uzyskując niewielką przewagę nad resztą czołówki.

Bieg: Bogen triumfuje na wielkiej scenie

Na trasie biegowej Bogen szybko dogonił Funka i Margiriera, tworząc trzyosobową grupę na czele stawki. Jednak po kilku minutach Bogen odskoczył i zaczął zwiększać przewagę. Do 4 km miał już 15 sekund przewagi nad Margirierem, który z kolei zyskał przewagę nad Funkiem.

W miarę postępów wyścigu Stratmann, Lewis i Nieschlag wydawali się mieć trudności, podczas gdy Long i Teagle doganiali ich. Na półmetku Bogen kontynuował zwiększanie przewagi, a Margirier tracił do niego już 42 sekundy. Funk i Stratmann zaczęli zbliżać się do Francuza. W końcowej fazie biegu Stratmann wyprzedził Margiriera, a Bogen i Funk utrzymywali swoje pozycje na pierwszym i drugim miejscu.

Podsumowanie wyników Mistrzostw Świata IRONMAN 70.3 2023:

PRO Men

 • 1. Rico Bogen (GER) – 3:32:33
 • 2. Frederic Funk (GER) – 3:33:26
 • 3. Jan Stratmann (GER) – 3:34:11
 • 4. Mathis Margirier (FRA) – 3:35:05
 • 5. Joshua Lewis (GBR) – 3:36:45
 • 6. Youri Keulen (NED) – 3:37:57
 • 7. James Teagle (GBR) – 3:38:08
 • 8. Marc Dubrick (USA) – 3:38:28
 • 9. Thor Bendix Madsen (DEN) – 3:38:29
 • 10. Menno Koolhaas (NED) – 3:38:43

Pełne wyniki Mistrzostw Świata IRONMAN 70.3 na stronie IRONMAN.com.

Kilka refleksji na temat wydarzenia:

 1. Dominacja Niemiec: Czy dominacja Niemiec w tym wyścigu jest oznaką przyszłych sukcesów w triathlonie?
 2. Wyzwania zdrowotne: Jak wielki wpływ miały problemy zdrowotne na wyniki zawodników, zwłaszcza tych, którzy byli wcześniej faworytami?
 3. Młode pokolenie: Czy młodsze pokolenie triathlonistów jest gotowe przejąć pałeczkę od starszych zawodników i dominować w nadchodzących latach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *