Triathlon

Triathlon w Polsce | Zawody | Trening i Wiadomości z Polski i Świata

NewsyZawody

Medaliści Igrzysk Olimpijskich w Triathlonie

Medaliści olimpijscy w triathlonie
Medaliści olimpijscy w triathlonie

Triathlon, od swojego debiutu w Sydney w 2000 roku, stał się nieodłączną częścią tradycji olimpijskiej. W sześciu edycjach Igrzysk Olimpijskich, triatloniści z całego świata zdobyli łącznie 66 medali, w tym medale w sztafecie mieszanej. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich triatlonistów, którzy zdobyli medale olimpijskie.

Sydney 2000: Początek Ery Triatlonu Olimpijskiego

W debiutanckich zawodach olimpijskich w Sydney, złoto wśród mężczyzn zdobył Kanadyjczyk Simon Whitfield, a wśród kobiet triumfowała Brigitte McMahon ze Szwajcarii. Warto zaznaczyć, że McMahon w 2005 roku została przyłapana na stosowaniu niedozwolonych środków.

Ateny 2004: Dominacja Nowozelandczyków

W Atenach na trudnym torze, Nowozelandczycy Hamish Carter i Bevan Docherty zdobyli złoto i srebro. Wśród kobiet zaskoczyła Kate Allen z Austrii, która pokonała 27 rywalek na ostatnim etapie i zdobyła złoto.

Pekin 2008: Złoto dla Snowsill i Frodeno

W Pekinie, Australijka Emma Snowsill zdobyła złoto, a wśród mężczyzn triumfował Niemiec Jan Frodeno. Oboje później się pobrali, tworząc triatlonową parę.

Londyn 2012: Chwila Triumfu Braci Brownlee

W Londynie, Alistair Brownlee zdobył złoto, a jego brat Jonathan – brąz. Wśród kobiet, złoto wywalczyła Nicola Spirig ze Szwajcarii, wygrywając o zaledwie 15 cm.

Rio 2016: Amerykański Sukces i Powrót Braci Brownlee

W Rio, Gwen Jorgensen z USA zdobyła złoto, a bracia Brownlee ponownie stanęli na podium, tym razem zajmując pierwsze i drugie miejsce.

Tokio 2021: Nowe Twarze i Historyczne Chwile

W Tokio, Norweg Kristian Blummenfelt zdobył złoto wśród mężczyzn, a Flora Duffy z Bermudów stała się pierwszą olimpijską mistrzynią swojego kraju. W sztafecie mieszanej, złoto zdobyła Wielka Brytania.


Triathlon na Igrzyskach Olimpijskich to historia pełna emocji, niespodzianek i niezapomnianych momentów. Każda edycja przynosi nowe historie i bohaterów, którzy na zawsze zapisują się w annałach sportu. Już niebawem poznamy kolejnych medalistów olimpijskich w triathlonie po Igrzyskach Olimpijskich Paryżu 2024.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *