Triathlon w Polsce | Zawody | Trening i Wiadomości z Polski i Świata

NewsyZawody

Najmowicz wygrywa Puchar Świata IUTA 2xIM

three cyclists on road

W ramach Pucharu Świata IUTA w Emsdetten rywalizowano na podwójnym Ironmanie. Na starcie stanęła liczna grupa Polaków, w tym debiutujący na tym dystansie – Paweł Najmowicz. Zawodnicy rywalizujący w Double Ultra Triathlon – Emsdetten mieli do pokonania 7,6 km pływania, 360 km roweru oraz 84,4 km biegu. Do Niemiec udało się łącznie dziewięcioro reprezentantów Polski: Anna Bednarczyk, Waldemar Kończak, Adrian Kasprzyk, Paweł Czuryłło, Patryk Hampel, Damian Płuciennik, Piotr Bałut, Michał Górka oraz Paweł Najmowicz, który przystąpił do tych zawodów z konkretnym celem, czyli poprawieniem rekordu świata Roberta Karasia (18:44:38).

Udany wyścig Najmowicza

Paweł Najmowicz pierwszy etap wyścigu pokonał w 1:46:32, co przekładało się na średnią prędkość 1:24 min/100m. Już wtedy prowadził w stawce. W pierwszej strefie zmian spędził 3:13. Etap kolarski pokonał w niecałe 10 godzin – 9:55:03, ze średnią prędkością 36.4 km/h. Według doniesień suportu Pawła, który relacjonował przebieg jego wyścigu w mediach społecznościowych, ta część wyścigu przebiegała pod kontrolą mimo wówczas panującego upału na trasie. Ostatnią część trasy Paweł Najmowicz pokonał w 7:44:27. Przy tym utrzymywał średnią prędkość 5:29 min/km. Ostatecznie wbiegł na metę, z czasem 19:31:31. – O rekord świata walczyłem praktyczne do 50km-60km biegu, ale złamało mnie jak zapałkę – krótko podsumował start Paweł Najmowicz w mediach społecznościowych.

Polacy na czołowych miejscach Pucharu Świata IUTA

Z dobrej strony pokazał się też Waldemar Kończak, który skończył na drugim miejscu i stracił do Pawła Najmowicza 3:02:27. Na trasie znajdują się jeszcze Paweł Czuryłło oraz Damian Płuciennik. Patryk Hampel – DNF.

Zwycięstwo Bednarczyk

Wśród kobiet najszybciej na mecie zameldowała się Anna Bednarczyk, której pokonanie trasy zajęło 25:30:31. Pływanie – 2:43:22, T1 – 9:35, Rower – 12:23:23, T2 – 8:03, Bieg – 10:06:09, Finisz – 25:30:31.

Puchar Świata IUTA w Emsdetten pokazał, jak silni są polscy triathloniści. Paweł Najmowicz, debiutujący na tym dystansie, pokazał niezwykłą determinację i siłę, zdobywając pierwsze miejsce. Inni polscy zawodnicy również pokazali się z dobrej strony, zdobywając czołowe miejsca. Wśród kobiet Anna Bednarczyk okazała się najszybsza, pokazując, że polskie kobiety są równie silne w tej wymagającej dyscyplinie sportowej.