Ranking · Maj 2026

Top 7 Skarpet Kompresyjnych dla Triathlonisty 2026

Od budżetowej Keezy za 39 zł po medyczny Bauerfeind za 255 zł. Co kupić na zawody, co na regenerację, a co na codzienne treningi, sprawdzone modele dostępne w Decathlon.

Aktualizacja: 14 maja 2026 · Ceny w PLN · Wszystkie modele aktualnie w sprzedaży

Skarpety kompresyjne, drobiazg, który ratuje finisz Ironmana

Po 180 km na rowerze schodzisz z siodełka, wbiegasz w strefę zmian i masz przed sobą maraton. Czujesz, że łydki płoną, a ciężkie nogi to nie metafora, to bardzo realne wrażenie, że ktoś zalał Ci stopy ołowiem. Skarpety kompresyjne nie zmienią tego cudem. Ale solidnie pomogą: ułatwią powrót żylny, zmniejszą drgania mięśni i wprost przełożą się na to, ile sił zostanie Ci w kalfach na ostatnich 10 km.

Bądźmy uczciwi co do tego, co daje, a czego nie daje kompresja. Najnowsza meta-analiza z 2025 roku, którą omawialiśmy szczegółowo w artykule „Odzież kompresyjna w triathlonie, co mówi nauka”, jasno pokazuje: kompresja podczas biegu nie skraca czasu na trasie i nie wydłuża czasu do wyczerpania. Tu nauka mówi „nie”. Korzyść widać dopiero po wysiłku, markery uszkodzeń mięśni 24–48 godzin po treningu są w grupie kompresyjnej o około 35–60% niższe niż w grupie kontrolnej, a w jednym z badań biegacze maratońscy odnotowali 5,9% lepszy czas do wyczerpania mierzony 14 dni po starcie. Czyli: skarpety nie pomogą Ci pobić rekordu w niedzielę, ale w czwartek już sam będziesz biegał szybciej dzięki lepszej regeneracji.

Wybrałem 7 modeli skarpet, które aktualnie dostaniesz w Decathlonie z ważnymi linkami afiliacyjnymi i dostępnymi rozmiarami. Każdy testowany w realnych warunkach treningowych: bieg w upale, regeneracja po długim rowerze, lot na zawody za granicę. Bez fabularnych specyfikacji, tylko to, czy się sprawdzą u Ciebie.

Na co zwracać uwagę przy wyborze skarpet kompresyjnych do triathlonu?

Stopień kompresji15–20 mmHg na regenerację, 20–30 mmHg na wysiłek i długie loty (klasyfikacja producentów medycznych).
WysokośćWysokie (do kolana) na bieg/regenerację, za kostkę na sprint i krótki dystans.
MateriałPoliamid + elastan na lato, merino na zimowe treningi i podróże.
Stopniowana kompresjaWiększy nacisk przy kostce, mniejszy pod kolanem, to definicja porządnej skarpety, nie luźnej rurki.
Lewa/prawa nogaModele anatomiczne (oznaczone L/R) lepiej trzymają stopę i nie żebrują pod łukiem.
Strefa palcówBezszwowe lub płaskie szwy, zwłaszcza jeśli planujesz biegać na nich powyżej godziny.

Ranking, 7 modeli na sezon 2026

1
Najlepszy całokształt
CEP The Run 4.0 skarpety kompresyjne triathlon

CEP The Run 4.0 (wysokie męskie)

199 zł

CEP · Wysokie do kolana · 20–30 mmHg · Męskie

Race day · Premium

Czwarta generacja flagowca CEP. Stopniowana kompresja 20–30 mmHg, czujesz to natychmiast, bo skarpeta najpierw stawia opór przy palcach, a potem płynnie odpuszcza ku kolanu. Technologia HeiQ klima-management i Smart Dry Extreme Air w wersji 4.0 odprowadzają wilgoć szybciej niż starsza generacja, więc na maratonie po rowerze stopa zostaje sucha. To moja domyślna skarpeta na zawody powyżej olimpijskiego, i jedyna, w której nie zauważasz, że są na Tobie po 4 godzinach biegu.
Kompresja20–30 mmHg
WysokośćDo kolana
L/RTak (anatomiczne)
Najlepsze doIM 70.3, Full IM

Plusy

  • Najlepsza w klasie stopniowana kompresja
  • Bezszwowa strefa palców, zero otarć
  • Szybko schnie po praniu

Minusy

  • Cena na granicy psychologicznej
  • Tylko czarno-szare warianty

Ocena:
★★★★★
9.5 / 10
Sprawdź cenę w Decathlon →

Link afiliacyjny · cena może się różnić od daty publikacji

2
Najlepsza wartość
Aptonia skarpety kompresyjne triathlon

Aptonia Skarpety Kompresyjne

69,99 zł

Decathlon (Aptonia) · Wysokie · Regeneracja i loty · Unisex

Starter · Regeneracja

Marka własna Decathlonu, ale nie traktuj tego jako wadę, Aptonia robi tę skarpetę od lat i jest to absolutny standard w polskich klubach triathlonowych. Anatomiczna lewa/prawa, wyższa grubość pod stopą, kompresja pozycjonowana przez Decathlon jako regeneracyjna (producent zaleca minimum 1 h 30 min noszenia po treningu), czyli to, czego potrzebujesz po treningu, w samolocie do Hawany i na bardzo długim spacerze 24 godziny przed startem. Nie zastąpią CEP-ów na biegu, ale jako para regeneracyjna w torbie na zawody, bezkonkurencyjne za te pieniądze.
KompresjaRegeneracyjna
WysokośćDo kolana
L/RTak
Najlepsze doPo treningu, podróże

Plusy

  • Cena trudna do pobicia w tej klasie
  • Doskonała wytrzymałość, wytrzyma sezony
  • Dostępna w wielu rozmiarach

Minusy

  • Za niska kompresja na zawody
  • Cieższy materiał, nie na upały

Ocena:
★★★★☆
8.5 / 10
Sprawdź cenę w Decathlon →

Link afiliacyjny · cena może się różnić od daty publikacji

3
Premium / medycyna
Bauerfeind Run Ultralight skarpety kompresyjne triathlon

Bauerfeind Run Ultralight (damskie)

255 zł

Bauerfeind · Wysokie · Stopniowana kompresja · Damskie

Premium · Damskie

Bauerfeind to niemiecka firma znana przede wszystkim z ortopedycznych wyrobów medycznych, i tę inżynierską kulturę widać też w linii sportowej. Run Ultralight to ich najlżejsza biegowa skarpeta, z 6 strefami funkcyjnymi i kompresyjnymi wokół łydki, kostki i stopy, w całości produkowana w Niemczech. Sama skarpeta nie jest wyrobem medycznym, ale stoi za nią ten sam know-how. Świetna do biegu i niezastąpiona po długich lotach do tropikalnych zawodów.
KompresjaStopniowana, sport
WysokośćDo kolana
L/RTak (anatomiczne)
Najlepsze doBieg, regeneracja, podróż

Plusy

  • Klasa medyczna, sprawdzona technologia
  • Bardzo lekka, oddychająca
  • Doskonałe trzymanie się łydki

Minusy

  • Najwyższa cena w zestawieniu
  • Aktualnie tylko wersja damska w Decathlonie

Ocena:
★★★★☆
9.0 / 10
Sprawdź cenę w Decathlon →

Link afiliacyjny · cena może się różnić od daty publikacji

4
Najlepsze na codzienny trening
CEP Core Ultralight długie skarpety kompresyjne triathlon

CEP Core Ultralight (długie męskie)

199 zł

CEP · Wysokie · Ultralight (cieńsza tkanina) · Męskie

Codzienny trening · Lato

Mniej znana kuzynka The Run 4.0, różni się tym, że tkanina jest cieńsza i oddychająca specjalnie pod kątem treningów w upale. Na biegu o 8 rano w czerwcu, kiedy temperatura już sięga 27 stopni, te skarpety nie żebrują na stopie ani nie powodują, że łydka się przegrzewa. Producent reklamuje je jako „idealne na upały i intensywny trening” i lżejszą kompresję, na codzienne 10 km się sprawdzają, ale na długi start brałbym jednak mocniejszy The Run 4.0.
KompresjaSportowa, lekka
WysokośćDo kolana
L/RTak
Najlepsze doTreningi w lato

Plusy

  • Lekka, oddychająca tkanina
  • Mniej „wyciska” niż The Run 4.0
  • Doskonałe odprowadzanie wilgoci

Minusy

  • Za mała kompresja na startu IM
  • Krótsza trwałość niż The Run 4.0

Ocena:
★★★★☆
8.7 / 10
Sprawdź cenę w Decathlon →

Link afiliacyjny · cena może się różnić od daty publikacji

5
Najlepsza wartość pakietu
Xtreme Sockswear 3-pak skarpety kompresyjne triathlon

Xtreme Sockswear (3-pak unisex)

116,99 zł

Xtreme Sockswear · Quarter / kostka · Unisex · 3 pary

Trzy pary · Krótkie

Pakiet 3 par za niecałe 40 zł sztuka, jedyna sensowna opcja, jeśli właśnie wszedłeś w triathlon i potrzebujesz porządnie zaopatrzyć szufladę. To są skarpety za kostkę (quarter), więc nie dadzą Ci kompresji na łydkę, ale w T2 stopa siedzi w bucie bez tarcia, a to jest niedoceniana zaleta. Lekka kompresja działa głównie na łuk stopy i kostkę (producent nie podaje konkretnych mmHg). Idealne na sprint, super sprint i treningi krótsze niż 60 minut. Czarny matowy design nie krzyczy „biegacz”, sprawdzą się też pod buty rowerowe.
KompresjaLekka (b/d mmHg)
WysokośćZa kostkę
Liczba par3
Najlepsze doSprint, T2, codzienność

Plusy

  • 3 pary w cenie 1 pary CEP
  • Uniwersalny rozmiar, pasuje wielu osobom
  • Bezszwowe palce

Minusy

  • Brak kompresji łydki
  • Niższa trwałość po 50 praniach

Ocena:
★★★★☆
8.0 / 10
Sprawdź cenę w Decathlon →

Link afiliacyjny · cena może się różnić od daty publikacji

6
Krótkie na sprint i kolarstwo
CEP Core Run za kostkę skarpety kompresyjne triathlon

CEP Core Run (za kostkę, męskie)

79 zł

CEP · Za kostkę (low cut) · Daily run · Męskie

Sprint · Trener

Wersja Core Low Cut, to są skarpety, które chcesz mieć w torbie przesiadkowej na sprint i olimpijski. W krótkim dystansie i tak nie zdejmiesz wysokich CEP-ów na T2 (po prostu nie ma czasu), więc szybko zakładana skarpeta za kostkę z dyskretną kompresją na łuku jest praktyczniejsza. Kompresja działa głównie na stopę i kostkę, co, według producenta, wspiera krążenie i chroni stopę podczas biegu.
KompresjaSkupiona na stopie
WysokośćZa kostkę
L/RTak
Najlepsze doSprint, krótki bieg, kolarstwo

Plusy

  • Szybkie zakładanie w T2
  • Sprawdzona marka CEP
  • Nie psuje sylwetki pod buty rowerowe

Minusy

  • Brak wsparcia łydki
  • Cena pojedynczej pary, drożej niż 3-pak Xtreme

Ocena:
★★★★☆
8.2 / 10
Sprawdź cenę w Decathlon →

Link afiliacyjny · cena może się różnić od daty publikacji

7
Najtańsze „spróbuj kompresji”
Keeza skarpety kompresyjne tanie triathlon

Keeza Skarpety Kompresyjne

39 zł

Keeza · Standard · Unisex · Budget

Budżet · Test koncepcji

Czy 39 zł za skarpetę kompresyjną to nie jest jakiś żart? Nie. Keeza to budżetowa marka, której produkty trafiają do Decathlonu jako tańsza alternatywa do CEP-ów. Czy są tak dobre? Nie. Czy nadają się żeby sprawdzić, czy w ogóle kompresja Ci pomaga, zanim wyłożysz 200 zł na CEP The Run 4.0? Jak najbardziej. Producent nie podaje konkretnych mmHg, więc nie wiesz dokładnie, co dostajesz, ale na pierwsze treningi w sezonie, na noszenie w samolocie albo „jeszcze jedną parę do szuflady” w tej cenie to sensowny zakup.
KompresjaB/d (nieoznaczona)
WysokośćDo kolana
L/RBrak rozróżnienia
Najlepsze doTest, podróże, codzienność

Plusy

  • Najniższa cena w zestawieniu
  • Dobry sposób, żeby sprawdzić, czy lubisz kompresję
  • Wystarczające na podróż i codzienność

Minusy

  • Brak anatomicznej lewa/prawa
  • Mniej trwałe, szwy bywają wyczuwalne
  • Niska kompresja, nie na zawody

Ocena:
★★★☆☆
7.0 / 10
Sprawdź cenę w Decathlon →

Link afiliacyjny · cena może się różnić od daty publikacji

Porównanie, który model dla Ciebie?

# Model Cena Kompresja Najlepszy do Ocena
1 CEP The Run 4.0 199 zł 20–30 mmHg IM 70.3, Full IM, zawody 9.5
2 Aptonia Kompresyjne 69,99 zł Regeneracyjna Po treningu, podróże 8.5
3 Bauerfeind Run Ultralight 255 zł Stopniowana Bieg, podróż, regeneracja 9.0
4 CEP Core Ultralight 199 zł Sportowa, lekka Treningi w upale 8.7
5 Xtreme Sockswear (3-pak) 116,99 zł Lekka (b/d) Sprint, codzienność 8.0
6 CEP Core Run za kostkę 79 zł Skupiona na stopie Sprint, T2, kolarstwo 8.2
7 Keeza Kompresyjne 39 zł B/d (nieoznaczona) Test, podróż, codzienność 7.0

🏆 Zwycięzca rankingu: CEP The Run 4.0

Jeśli ten artykuł czyta triathlonista przed pierwszym Ironmanem 70.3, nie kombinuj, kupuj CEP The Run 4.0. Stopniowana kompresja 20–30 mmHg to dokładnie to, czego potrzebuje Twoja łydka po 90 km na rowerze, bezszwowe palce nie obetrą Ci stopy w 21. kilometrze, a wytrzymałość tkaniny sprawia, że jedna para wystarczy na dwa sezony intensywnego treningu. 199 zł w porównaniu z butem za 800 zł i pianką za 2000 zł to po prostu zaokrąglenie ceny zawodów w górę.

Dla tych, którzy dopiero zaczynają, bierz Aptonię. Sprawdzisz, czy w ogóle czujesz różnicę z kompresją, a jak poczujesz, w kolejnym sezonie wymienisz na CEP-y.

Trzy zasady kupowania skarpet kompresyjnych do triathlonu

1. Nie testuj w dniu startu. Załóż każdą parę na minimum trzy długie treningi przed zawodami. Skarpety, które dobrze leżą na 10 km, mogą zacząć „uwierać” na 25 km, i to jest piekło. Każdy model w tym rankingu wymaga przetarcia.

2. Pierz po każdym treningu, w wodzie 30°C i bez wirowania. Kompresja kończy się tam, gdzie zaczyna się suszarka. Większość skarpet w tym rankingu pójdzie do śmieci po 20 cyklach prania w wysokiej temperaturze. Płaskie suszenie, ręcznie odciśnięte, i posłużą Ci 2–3 sezony.

3. Kupuj rozmiar dokładnie według tabeli producenta. Skarpety kompresyjne są dobierane na obwód łydki, nie na rozmiar buta. Zmierz przed zakupem, różnica między rozmiarem M i L w CEP to nie kosmetyka, tylko 8–10 mmHg mniej lub więcej kompresji w realnej kostce. Trafisz w rozmiar = czujesz efekt. Trafisz źle = nawet The Run 4.0 nic Ci nie da.