Triathlon

Triathlon w Polsce | Zawody | Trening i Wiadomości z Polski i Świata

NewsyTrening

Trening Wytrzymałości poprzez trening mentalny BET

Trening mentalny
Trening mentalny

Podnoszenie “Ciężarów Mentalnych” po Treningu Sprawia, że Stajesz Się Szybszy. To wyniki badań które udowadniają że szkolenie wytrzymałości umysłowej pomaga w treningu. Nowa metoda łączy trening mentalny i fizyczny, i może być kluczem do osiągnięcia wyższej prędkości i wytrzymałości. Tak wynika z niedawno opublikowanego badania w czasopiśmie Journal of Science and Medicine in Sport.

Nowości w treningu wytrzymałościowym

Podczas gdy fizyczny trening jest zazwyczaj priorytetem w sporcie, naukowcy odkryli, że mentalne zmęczenie może znacząco wpływać na wydajność. Dlatego też, skupienie się na zmęczeniu umysłowym, równocześnie z zmęczeniem mięśniowym, może przynieść korzyści w poprawie wytrzymałości. Badanie skupiło się na metodzie treningowej zwanej Treningiem Wytrzymałości Umysłowej (BET). BET polega na wykonywaniu zadań wymagających wysiłku umysłowego w trakcie lub tuż po treningu.

Rezultaty badań Treningu Wytrzymałości Umysłowej

Elitarni kolarze szosowi brali udział w badaniu, wykonując treningi pięć razy w tygodniu przez sześć tygodni. Po każdym treningu fizycznym, grupa wykonująca Trening Po-Treningowy (Post-BET) angażowała się w zadania wymagające intensywnego myślenia, takie jak zadanie flankera lub zadanie idź-nie idź. Grupa kontrolna natomiast słuchała neutralnych dźwięków, nie wymagających pracy umysłowej

Wyniki badania były imponujące. Kolarze, którzy przeszli trening Post-BET, wykazali wzrost wytrzymałości o 11,4% w porównaniu do grupy kontrolnej przy 80% Maksymalnej Mocy Wyjściowej (PPO) oraz wzrost o 17,1% przy 65% PPO. Moc i dystans również poprawiły się w 20-minutowym teście na czas dla grupy Post-BET. Dodatkowo, zdolności poznawcze uległy poprawie, a czasy reakcji skróciły się o 19% w Badaniu 1 oraz 9% w Badaniu 2.

Mechanizm skuteczności BET polega na wzmacnianiu mózgu wobec zmęczenia umysłowego, podobnie jak podnoszenie ciężarów wzmacnia mięśnie. Badanie wykazało, że poprawa wydajności wytrzymałościowej nie wynikała z zmian fizjologicznych, ponieważ nie było związku z VO2 max, częstotliwością akcji serca ani poziomem kwasu mlekowego we krwi. Wpływ miały natomiast czynniki psychologiczne, ponieważ Post-BET zmniejszał odczuwanie wysiłku zarówno podczas zadań umysłowych, jak i fizycznych.

Jak zacząć trening mentalny ?

Aby wdrożyć BET w plany treningowe, sportowcy mogą korzystać z aplikacji takich jak SOMA-NPT lub BrainHQ. Naukowcy sugerują rozpoczęcie od dwóch godzin treningu w ciągu tygodnia, podzielonych na sesje trwające 20 lub 30 minut. Dla osób o ograniczonym czasie, równoczesne wykonywanie treningu umysłowego podczas treningu fizycznego (tzw. Trening Jednoczesny, Concurrent-BET) może być równie skuteczne. Celem jest wyzwalanie funkcji poznawczych w momencie, gdy zarówno mózg, jak i ciało są zmęczone. Wraz z upływem czasu mózg będzie się adaptować, stając się odporniejszym na zmęczenie umysłowe i zwiększając wytrzymałość.

Trening mentalny – trudniejszy niż wygląda

Trening mózgu w celu odporności na zmęczenie umysłowe może być wyzwaniem, szczególnie na początku. Podobnie jak z każdym innym treningiem. Najtrudniej jest zacząć. Poprzez priorytetowe traktowanie treningu umysłowego razem z treningiem fizycznym, sportowcy mogą wykorzystać w pełni swój potencjał i przekraczać własne granice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *