Triathlon

Triathlon w Polsce | Zawody | Trening i Wiadomości z Polski i Świata

NewsyZawody

Cykle Triathlonowe 2023 w Polsce

Cykle triathlonowe to serie zawodów ze wspólną klasyfikacją. Cykle triatlonowe charakteryzują się rywalizacją w kilku zawodach w serii w ramach jednego sezonu triathlonowego. Zawodnicy mogą zbierać punkty w klasyfikacji, co na koniec sezonu przekłada się na nagrody. Innym rodzajem serii zawodów, są cykle zawodów, które kończą się zawodami mistrzowskimi. W tym przypadku w zawodach serii można wygrać slota na zawody mistrzowskie (w kategorii wiekowej lub PRO).

W Polsce odbywa się kilka cykli triathlonowych, i co dobre dla rywalizacji, przybywa ich z każdym rokiem.

Cykle Triathlonowe w Polsce 2023

Garmin Iron Triathlon

Garmin Iron Triathlon to największa i najbardziej popularna seria triathlonowa w Polsce, organizowana przez Labosport. Jej początki sięgają 2012 roku, a pierwsze zawody odbyły się w Malborku. Seria ta obejmuje obecnie aż 11 wyścigów, które odbywają się w różnych miejscach Polski. Zawodnicy mają możliwość rywalizacji na trzech różnych dystansach: 1/8 Ironman, 1/4 Ironman oraz 1/2 Ironman, a także startowania w sztafetach. Lokalizacje zawodów w cyklu Garmin Iron Triathlon to Żyrardów, Nieporęt, Ślesin, Stężyca, Skierniewice, Syców, Elbląg, Gołdap, Rawa Mazowiecka, Płock oraz Serock.

Garmin Iron Triathlon słynie z dobrze zabezpieczonych i precyzyjnie zmierzonych tras, które gwarantują uczestnikom doskonałe warunki do rywalizacji. W cyklu prowadzona jest klasyfikacja generalna. Zawodnicy którzy ukończą minimum cztery wyścigi, są brani pod uwagę w tej klasyfikacji.

Garmin Iron Triathlon oferuje również dodatkowe imprezy, takie jak Garmin Junior (biegi dla dzieci), Aqua Speed Open Water Series (zawody w pływaniu) oraz Swimrun (zawody łączące pływanie i bieganie). Dzięki tej różnorodności, Garmin Iron Triathlon przyciąga zarówno zawodowych triathlonistów, jak i amatorów oraz całe sportowe rodziny

IRONMAN

Zawody pod szyldem IRONMAN to najbardziej rozpoznawalne wydarzenia triathlonowe na świecie. W 2023 roku zawodnicy mają możliwość sprawdzenia swoich sił w IRONMAN Gdynia na pełnym dystansie. W Poznaniu, Warszawie i Gdyni na dystansie 70.3 IRONMAN, czyli połowie pełnego dystansu. Dla osób preferujących krótsze dystanse, IRONMAN organizuje zawody IRONMAN 5150 Series, na dystansie olimpijskim. Również w Polsce odbędą się zawody IRONMAN 5150 w Warszawie i Poznaniu.

W zawodach IRONMAN Gdynia uczestnicy mają szansę zdobyć slot na mistrzostwa, które odbywają się corocznie na Hawajach. Od roku 2023 zawody mistrzowskie będą rozgrywane w dwóch lokalizacjach.

W zawodach 70.3 IRONMAN można zdobyć sloty kwalifikacyjne dla Grup Wiekowych na Mistrzostwa Świata VinFast IRONMAN 70.3, które odbędą się 14 i 15 grudnia 2024 roku w Taupō, Nowa Zelandia.

GreatMan Triathlon

GreatMan Triathlon to seria zawodów triathlonowych, która odbywa się w Wielkopolsce, w takich miastach jak Kórnik, Kościan, Śrem i Kłodawa. Jest to unikalny cykl imprez sportowych skierowany do całych rodzin. Oferuje możliwość rywalizacji na różnych dystansach, zapewniając emocje zarówno dla doświadczonych zawodników, jak i początkujących.

Charakterystyczne dla GreatMan Triathlon jest stały harmonogram zawodów, dostosowany do startów całych rodzin. Ważnym aspektem GreatMan Triathlon są trasy, zaplanowane tak, aby kibice mogli bardziej angażować się w kibicowanie. Więcej pętli na trasie pozwala na częstszy kontakt z zawodnikami, co z pewnością przyciąga większą publiczność do wspierania uczestników.

Podczas cyklu GreatMan Triathlon odbywają się także Mistrzostwa Polski Grup Triathlonowych (MGPT), które dodatkowo podnoszą prestiż i rangę tych zawodów.

StoneMan Triathlon

StoneMan Triathlon to seria, która odbywa się na malowniczych Północnych Kaszubach, w województwie pomorskim. Ten cykl imprez sportowych skierowany jest do całych rodzin oraz debiutantów triathlonowych, oferując rywalizację na różnych dystansach oraz niezapomniane przeżycia.

Zawody w serii:

StoneMan Triathlon to głównie zawody na dwóch dystansach: olimpijski i sprint. Organizatorzy oferują również dystans mini. Dystans mini przeznaczony jest dla początkujących, i obejmuje 200 metrów pływania, 8 km jazdy na rowerze oraz 2 kilometry biegu.

StoneMan Triathlon to doskonała okazja dla całych rodzin do wspólnej rywalizacji, a także dla dzieci, które mogą wziąć udział w zawodach. Ich start jest darmowy, a każde dziecko otrzymuje upominek, co zachęca do aktywnego uczestnictwa w imprezie.

Samsung River Triathlon Series

Fundacja “Jeszcze więcej sportu” jest organizatorem cyklu triathlonowego, którego pierwsza edycja odbyła się w 2021 roku. Charakterystyczne dla tego wydarzenia jest pływanie z prądem w rzece Warcie. Pozwala to uprawiać triathlon także w miastach które nie mają dostępu do jeziora. Cykl ten promuje triathlon w nowych miejscach, jednocześnie dostarczając widowiskowych zawodów dla kibiców, którzy mogą obserwować uczestników z brzegów rzeki oraz mostów na trasie.

W 2023 roku odbędzie się sześć wydarzeń Samsung River Triathlon, obejmujących konkurencje na dystansach 1/4 i 1/8 ironman, zarówno dla zawodników indywidualnych, jak i sztafet:

Wszystkie zawody obejmują konkurencje sztafetowe i indywidualne na dystansach 1/4 i 1/8 ironman.

Co istotne, organizowane są także zawody w kategoriach przeznaczonych dla zawodników AG, takich jak np. mistrzostwa inżynierów. To sprawia, że impreza jest atrakcyjna dla szerokiego spektrum uczestników – zarówno dla amatorów, jak i dla bardziej doświadczonych zawodników.

Elemental Tri Series

Początki Elemental Tri Series sięgają 2013 roku, kiedy to pierwsze zawody odbyły się w Olsztynie. Cykl ten skupia się na imprezach na dystansie sprinterskim i olimpijskim, będąc częścią Pucharu Polski w triathlonie.

W ramach cyklu odbywają się zawody dla dzieci – Elemental Kids, co sprawia, że impreza jest atrakcyjna dla całych rodzin. Zawodnicy mogą rywalizować na trzech dystansach: supersprinterskim (z draftingiem – dla początkujących), sprinterskim i standardowym (olimpijskim).

Cykl triathlonowy organizowany przez Labosport daje możliwość uczestnikom na różnych poziomach zaawansowania wzięcia udziału w zawodach i rywalizacji z innymi pasjonatami tego sportu. Dzięki temu cyklowi, każdy może spróbować swoich sił w triathlonie. Począwszy od początkujących na dystansie supersprinterskim, aż po bardziej zaawansowanych na standardowym dystansie olimpijskim.

Lotto Triathlon Energy

Lotto Triathlon Energy to cykl zawodów organizowany przez Energy Events, który zadebiutował w 2016 roku. Cykl ten odbywa się w kilku lokalizacjach, takich jak Chełmża i Mrągowo. Zawodnicy mają możliwość rywalizacji w ciekawych sceneriach i warunkach.

Zawodnicy startują na dwóch dystansach: 1/8 Ironman oraz 1/4 Ironman, co pozwala na udział zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym triathlonistom. W ramach cyklu prowadzona jest klasyfikacja generalna, uczestnicy mogą śledzić swoje postępy i rywalizować z innymi zawodnikami.

Lotto Triathlon Energy stawia na promowanie sportu wśród najmłodszych, organizując zawody dla dzieci na dystansie od 200 metrów do 1 km (Energy KidsRun).

Ciech Tri Tour

Ciech Tri Tour to cykl imprez triathlonowych, który w 2023 roku wchodzą JBL Triathlon Poznań oraz JBL Triathlon Sieraków. Obie imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem zawodników, co jest efektem ponad 10-letniej historii ich rozgrywania. Dzięki temu stały się one stałym punktem w kalendarzach triathlonistów. Zawodnicy mogą startować na trzech dystansach: 1/8 Ironman, 1/4 Ironman oraz 1/2 ironman.

W cyklu Ciech Tri Tour prowadzona jest klasyfikacja generalna, dzięki której zawodnicy mogą śledzić swoje postępy i rywalizować z innymi uczestnikami. Dodatkowo, dzieci mają możliwość startu w zawodach biegowych i duathlonowych, co pozwala im zdobywać pierwsze doświadczenia w sportach wytrzymałościowych.

Challenge Family

Challenge Family to globalna seria triathlonowych wyścigów. Celem jest promowanie sportu, jednocześnie dbając o lokalne społeczności i oferując wyjątkowe doświadczenia dla uczestników. Organizacja została założona w Niemczech i od tego czasu rozszerzyła się na wiele krajów na całym świecie.

Wyścigi Challenge Family obejmują różne dystanse, w tym pełne triathlony na dystansie Ironman (3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze, 42,2 km biegu), średnie dystanse (1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze, 21,1 km biegu) oraz krótsze dystanse dla początkujących i młodzieży. Seria skupia się na zapewnieniu uczestnikom przyjaznej atmosfery, wysokiej jakości zawodów i atrakcyjnych lokalizacji.

W Polsce można wystartować w zawodach Lotto Challenge Gdańsk które w 2023 odbędą się 18 Czerwca.

Challenge Family oferuje także swoje własne Mistrzostwa Świata, zwane “The Championship”, na których rywalizują najlepsi zawodnicy z kwalifikacji z całego świata. Mistrzostwa te odbywają się co roku w różnych lokalizacjach, w 2023 na Słowacji.

Podsumowanie

W Polsce dostępnych jest wiele cykli triathlonowych, które oferują zawodnikom możliwość rywalizacji na różnych dystansach i w różnych miejscach kraju. Serie zawodów, takie jak Garmin Iron Triathlon, IRONMAN, GreatMan Triathlon, StoneMan Triathlon, Samsung River Triathlon Series, Elemental Tri Series, Lotto Triathlon Energy, Ciech Tri Tour oraz Challenge Family, przyciągają zarówno zawodowych triathlonistów, jak i amatorów oraz całe sportowe rodziny.

Cykle prowadzą własne klasyfikacje, umożliwiają uczestnikom zdobywanie punktów i rywalizację z innymi zawodnikami na przestrzeni całego sezonu. W niektórych przypadkach, takich jak IRONMAN czy Challenge Family, zawodnicy mają możliwość zdobycia kwalifikacji do mistrzostw świata. Polskie cykle triathlonowe sprzyjają rozwojowi tego sportu w kraju, zwiększając dostępność i atrakcyjność dla zawodników na różnych poziomach zaawansowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *