Triathlon

Triathlon w Polsce | Zawody | Trening i Wiadomości z Polski i Świata

NewsyZawody

Triathlon na Igrzyskach Europejskich: Podwójna radość Norwegii

Triathlon na Igrzyskach Europejskich: Vetle Bergsvik Thorn z Norwegii zdobył złoty medal podczas zawodów w Krakowie, powtarzając wspaniałe osiągnięcie swojej koleżanki z drużyny, Solveigh Lovseth, która pierwsza przekroczyła linię mety w wyścigu kobiet. Po 1500 m pływania, 40 km jazdy na rowerze i trzech na cztery okrążenia na 10 km biegu z dużą grupą na czele, Thorn wytrwał, aby wygrać napięty finisz przed Shacharem Sagivem (ISR) i Adrienem Briffodem (SUI), którzy zdobyli srebro i brąz.

Początek wyścigu mężczyzn

Słońce świeciło jasno we wczesną środę nad pięknym Jeziorem Nowohuckim w Krakowie, gdzie 58 mężczyzn przygotowywało się do drugiego wyścigu triathlonowego Igrzysk Europejskich. Mitch Kolkman (NED) zdecydował się pójść na czoło i spróbować jak najbardziej rozciągnąć pole, z trzema silnymi pływakami tuż za nim: Michele Sarzilla (ITA) oraz Węgrami Gergely Kissem i Gergo Dobim.

Przebieg wyścigu

Podczas wyścigu, grupa dwunastu zawodników, w tym Thorn, zdołała utworzyć prowadzącą grupę. Jednak za nimi, Casper Stornes (NOR) i Sylvain Fridelance (SUI) zorganizowali grupę ścigającą, szybko zmniejszając różnicę czasową. W połowie 40 km jazdy na rowerze, duża grupa zawodników prowadziła wyścig, z Norwegami Stormesem i Thornem, Barclayem Izzardem (GBR), Panagiotisem Bitadosem (GRE) i Sagivem na czele, wszyscy oni wiedzieli, że im większa grupa prowadząca, tym bezpieczniej jest utrzymać się na czele.

Triathlon na Igrzyskach Europejskich FINISH

Zaledwie kilka metrów przed końcem jazdy na rowerze, w tylnej części dużej grupy doszło do kraksy, która zakończyła wyścig dla Boba Hallera (LUX) i Zsombora Devaya (HUN), a kilku innych zawodników dotarło do drugiej zmiany trochę za liderami. Ci, którzy byli na czele na linii zjazdu z roweru, uniknęli zatłoczonej strefy zmian, aby opuścić niebieski dywan pod kilkoma kroplami deszczu jako zwarta grupa 12 zawodników, wszyscy biegnący ramięw ramię przez pierwsze okrążenie wokół jeziora. Thorn, Sagiv, Briffod, Rostislav Pevtsov (AZE), Bitados, Yanic Seguin (FRA), Simon Henseleit (GER), Pozzatti, Sarzilla, Izzard i David Cantero del Campo (ESP) byli w odległości mniejszej niż 5 sekund w tym, co stało się czystym taktycznym wyścigiem, nikt nie chciał być pierwszym, który sprawdzi, czy ktokolwiek inny może podążyć.

Złoty medal dla Vetle Bergsvik Thorn

I tak grupa biegła przez 8 kilometrów, tylko rozciągając się trochę, aby stracić obu Włochów najpierw, Izzarda, Henseleita i Cantero z mniej niż jednym kilometrem do mety. A z niebieskim dywanem na wyciągnięcie ręki, Thorn zdecydował, że nie może już dłużej czekać i zdecydował się po prostu przyspieszyć jeszcze raz i zobaczyć, czy ktoś może podążyć. Sagiv ledwo zdołał, ale nie na tyle szybko, aby uniknąć przekroczenia linii mety przez Norwega na pierwszym miejscu, dając Norwegii drugi złoty medal Igrzysk Europejskich, oba w triathlonie.

Srebrny medal dla Shachara Sagiv

Srebrny medal zdobył Shachar Sagiv: “Wyścig dla mnie był świetny, mimo że wyszedłem z wody na pozycji, której nie chciałem. Naprawdę ciężko pracowałem na rowerze, aby dostać się do pierwszej grupy, a potem trochę odpocząłem. Na biegu trochę się zmagałem na początku, ale wiedziałem, że mam siłę, żeby to zrobić. Miałem naprawdę kiepski początek sezonu, więc jestem naprawdę dumny z tego wyniku i wyjścia z srebrem dzisiaj”.

Brązowy medal dla Adrien Briffod

Brązowy medal zdobył Adrien Briffod, powtarzając to samo miejsce, które zdobył na Mistrzostwach Europy w Madrycie kilka tygodni temu. “Pierwsze siedem kilometrów biegu było naprawdę ciężkie, wszyscy bardzo naciskali. Myślałem, że mam lepsze nogi na finisz, którego starałem się unikać, ale na końcu nie miałem, więc trzeci tutaj, trzeci w Madrycie. Chciałbym wejść wyżej na podium, ale dobrze zrobione dla innych chłopaków dzisiaj”.

Triathlon na Igrzyskach Europejskich – podsumowanie

  1. Złoty medal dla Vetle Bergsvik Thorn: Norweg Vetle Bergsvik Thorn zdobył złoty medal na Igrzyskach Europejskich, pokonując trasę w czasie 1:57:05.
  2. Srebro dla Shachara Sagiv: Izraelczyk Shachar Sagiv zdobył srebrny medal, mimo że nie znalazł się na pozycji, której oczekiwał po pływaniu. Pracował ciężko na rowerze, aby dostać się do pierwszej grupy, a potem trochę odpoczął.
  3. Brąz dla Adrien Briffod: Szwajcar Adrien Briffod zdobył brązowy medal, powtarzając miejsce, które zdobył na Mistrzostwach Europy w Madrycie kilka tygodni temu.

Znaczenie Igrzysk Europejskich

Igrzyska Europejskie są kluczowym wydarzeniem w kalendarzu triathlonowym, przyciągającym czołowych zawodników z całego kontynentu. Udział w tak prestiżowym wydarzeniu ma ogromne znaczenie dla zawodników, podkreślając ich miejsce w elicie triathlonu.

Triathlon na Igrzyskach Europejskich jest nie tylko okazją do rywalizacji na najwyższym poziomie, ale także do nauki i rozwoju. Zawodnicy mają okazję do zdobycia cennego doświadczenia, które mogą wykorzystać w przyszłych zawodach. Każdy wyścig to lekcja, z której mogą wyciągnąć wnioski, aby poprawić swoje strategie, techniki i wytrzymałość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *