Triathlon

Triathlon w Polsce | Zawody | Trening i Wiadomości z Polski i Świata

NewsyTrening

Odżywianie i Nawadnianie w Triathlonie

Odżywianie w triathlonie
Odżywianie w triathlonie / fot: Getty Images

Triathlon to sport wymagający nie tylko odpowiedniego treningu i regeneracji. Również odżywianie w triathlonie i nawadnianie jest kluczowe do osiągniecia sukcesu . Właściwa dieta przed zawodami i w trakcie ich trwania wspomoże efektywność oraz długotrwały efekt treningu.

Częstym błędem początkujących triathlonistów jest przekonanie, że to, co zjemy w trakcie zawodów, ma największe znaczenie dla uzyskanego wyniku. Jednakże, utrzymanie odpowiedniej diety podczas całego okresu przygotowawczego i przedstartowego jest drogą do sukcesu. Zaniedbanie tego aspektu może spowodować spadek energii, hipertermię, odwodnienie, a nawet problemy żołądkowo-jelitowe.

Nawadnianie to podstawa

Każdy sport wytrzymałościowy, w tym triathlon, obarczony jest dużym zapotrzebowaniem na płyny, zwłaszcza te z wysoką zawartością węglowodanów. Niwelują one skutki zmęczenia, a brak odpowiedniej ilości wody jest najbardziej odczuwalną przyczyną zmęczenia.

Każdy trening powinien rozpoczynać się z odpowiednim poziomem nawodnienia, a picie powinno odbywać się w regularnych odstępach. Warto przyzwyczaić organizm do rozłożenia nawadniania pod nasze starty. Zadbajmy również o uzupełnianie sodu razem z płynami, ponieważ jest on odpowiedzialny za gospodarkę wodną naszego organizmu.

Odżywianie w triathlonie, czyli paliwo dla mięśni

Podczas treningów spalamy setki kalorii, męczymy i niszczymy mięśnie. Dlatego musimy zadbać o dostarczanie skutecznego „paliwa” dla naszych mięśni. Głównym punktem diety będą węglowodany, które odpowiadają za zapasy glikogenu niezbędnego do prawidłowej pracy mięśni. Przed treningami powinniśmy spożywać posiłki lekkostrawne, które nie będą zalegały nam na żołądku.

Przed zawodami

Na 24 godziny przed startem powinniśmy skupić się na ładowaniu węglowodanów, ale tych dobrych, pochodzących z makaronu, ryżu czy kaszy gryczanej. Warto też nie najadać się pod sam „korek” w myśl zasadzie czym więcej tym lepiej. Przez cały dzień starajmy się pić małymi łyczkami napoje węglowodanowe.

Poranek przed startem to czas na dobrze wypróbowane elementy śniadania. W zależności od człowieka powinniśmy posiłek zjeść na 3-4 godziny przed startem. Razem z nim powinniśmy przyjąć nawet 0,5 litra płynów.

Odżywianie w triathlonie na trasie

Zapasy wody i glikogenu kurczą się, więc trzeba je na bieżąco uzupełniać. Pijmy co 10 minut 100ml i będzie dobrze. Badania naukowców wykazały, że zawodnik ma zapotrzebowanie na około 60-70 gram węglowodanów na każdą godzinę wyścigu. Znajdziemy je nie tylko w napojach, ale też żelach, żelkach, batonikach czy posiłkach stałych.

Co po zawodach triathlonowych?

Po zawodach warto zadbać o uzupełnienie utraconych mikroelementów podczas startu. Będziemy potrzebowali węglowodanów, by uzupełnić zapasy glikogenu, a także wysokiej jakości białka do odbudowy mięśni. Dodatkowo elektrolity z odpowiednią ilością sodu przywrócą dobre nawodnienie.

Podsumowując, dieta w triathlonie jest niezwykle ważna zarówno przed i w trakcie startu. Często jest kluczem do sukcesu w wymarzonych zawodach. Strategia żywieniowa musi być ułożona pod Ciebie i przetestowana. Nie bój się próbować i szukać nowych dróg nawet wtedy, gdy wydaje Ci się, że masz tę najlepszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *